Dzień Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywany Zielonymi Świątkami, albo też Pięćdziesiątnicą, był kluczowym momentem w życiu założonego przez Chrystusa Kościoła.

 

Chociaż w dniu swojego Wniebowstąpienia Pan Jezus pozostawił Apostołom do wypełnienia zadanie: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", to jednak nie od razu przystąpili oni do jego wypełnienia. Widzimy ich raczej przestraszonych, zalęknionych i niepewnych. Sytuacja ta zmienia się z chwilą, gdy otrzymali dary Ducha Świętego.

 

 

Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia ich siedem (cyfra siedem oznacza pełnię): dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni bożej. Dzięki tym darom Apostołowie z odwagą przystępują do wykonania dzieła zleconego im przez Jezusa, chociaż są świadomi trudów z nim związanych. Widzimy więc, jakie owoce w życiu chrześcijanina rodzi przyjęcie darów Ducha Świętego. Wymienia je św. Paweł w Liście do Galatów: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Chyba trudno przecenić ich znaczenie w naszym życiu codziennym.


W dzień Pięćdziesiątnicy, dzięki działaniu Ducha Świętego, dokonuje się coś przeciwnego do historii Wieży Babel - wydarzenia opisanego w Księdze Rodzaju. Tam ludzie w swojej pysze chcą żyć bez Boga, wbrew Niemu. Konsekwencją jest pomieszanie mowy - człowiek w oderwaniu od Stwórcy występuje przeciw człowiekowi. Wieża Babel to znak niezgody i podziałów. W dniu Zesłania Ducha Świętego różni ludzie, mówiący różnymi językami, różnych kultur stają się nową wspólnotą. Duch Święty usuwa podziały, jest "zasadą" jedności tak bardzo i dziś nam potrzebnej w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym.


Szczególnym sakramentem związanym z przyjęciem darów Ducha Świętego jest bierzmowanie. Kandydaci do jego przyjęcia w dialogu z biskupem przedkładają swoje oczekiwania związane z tym sakramentem: "Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad." Dzięki darom Ducha Świętego, chrześcijanin otrzymuje siłę do życia zgodnego z wymaganiami wiary i do dawania świadectwa o Chrystusie.