W dniach od 28 grudnia 2015 do 1 stycznia 2016 dwudziestu czterech młodych ludzi z Diecezji Sosnowieckiej (w tym dwunastu przedstawicieli Jaworzna), wraz z 16 tysiącami młodych ludzi z całej Europy uczestniczyło w już 39. Europejskich Spotkaniach Młodych w pięknej Walencji. Ale od początku...

W długą, bo aż 44 godzinną podróż, wyruszyliśmy 26 grudnia, po drodze zwiedzaliśmy Awinion. Na miejsce dojechaliśmy 28 grudnia w godzinach porannych. Zostaliśmy przywitani przez polskich wolontariuszy i skierowani do parafii. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na 2-3 osobowe grupy i przydzieleni do rodzin, które gościły nas przez następne 5 dni.

Każdy dzień rozpoczynał się modlitwą o godz. 8:30 w parafiach, następnie uczestniczyliśmy w spotkaniach międzynarodowych, gdzie poruszaliśmy najrozmaitsze tematy. Po modlitwie i spotkaniu każdy z nas jechał do centrum Walencji, gdzie odbywały się spotkania tematyczne, można było skorzystać z sakramentu pojednania, a także zwiedzać Walencję z przewodnikiem. Wielu z nas z mapą w ręku spacerowało pięknymi ulicami hiszpańskiego miasta, które oferowało wiele ciekawych atrakcji. Wieczorne modlitwy miały miejsce w wielkich namiotach, które mieściły kilka tysięcy ludzi. Po modlitwie udawaliśmy się do rodzin, z którymi jedliśmy kolację i dzieliliśmy się niezapomnianymi wrażeniami. 31 grudnia w Katedrze odbyło się spotkanie Polaków, których było ok. 3 tysięcy. Fantastycznym dla nas momentem było witanie Nowego Roku, składanie sobie życzeń w każdym możliwym języku. O 1 w nocy zaczynało się Święto Narodów, gdzie przedstawiciele państw prezentowali charakterystyczne dla swojego kraju zabawy, piosenki, ucząc tym samym swoich zagranicznych kolegów. 1 stycznia jedliśmy uroczysty obiad u rodzin, a po nim, niestety, wyruszaliśmy w powrotną drogę do Polski. Wracając, mieliśmy okazję zwiedzić Barcelonę oraz Lyon.

Myślę, że ten czas zaowocował w niezapomniane przeżycia duchowe, jak i również dał możliwość poznania pięknego miejsca w Europie. To spotkanie było moim 7 już, ale na pewno nie ostatnim. Za rok widzimy się w Rydze i na pewno nie może tam Ciebie zabraknąć ! :)