8 sierpnia z naszej Kolegiaty wyruszyła po raz 20 – Piesza Młodzieżowa Pielgrzymka z Jaworzna na Jasną Górę. (...) Tegoroczna piesza wędrówka do Jasnogórskiego Sanktuarium była szczególna z różnych powodów: m. in. pątnicy z Jaworzna nieśli ze sobą kilkudziesięciometrowy różaniec, na którego „paciorkach” zapisali swoje intencje, a przed oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej Grupę Złotą wprowadzili ich nowożeńcy w strojach ślubnych – Martyna i Michał Piechnik. Jednak jedna rzecz była niezmienna od samego początku jej istnienia wspaniała międzyludzka solidarność, troska o drugiego człowieka, która pozwala na nowo wierzyć w to, że dobro jest w nas i potrafimy się nim dzielić.

Ciałem każdej pielgrzymki są pątnicy, ale jej kręgosłupem – księża przewodnicy. Zarówno ks. Andrzej Krupa jak i wspierający go ksiądz Zbigniew Słowikowski wypełnili swoje zadanie zgodnie  wkładając w nie całe serce. Ich pracę można by podsumować fragmentem z 2 Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem.”

Na polu namiotowym w Złotym Potoku pątnicy mieli okazję obejrzeć kilkunastominutową, multimedialną prezentację przedstawiającą historię naszej pielgrzymki – „wygrzebane” z domowych archiwów fotografie przedstawiły blisko 20 lat Grupy Złotej z Jaworzna. Ta sentymentalna podróż na wielu twarzach wywołała nie tylko radość, ale i także łzy wzruszenia. W tym dniu pątnicy, z okazji swojego jubileuszu otrzymali także listy gratulacyjne od Dariusza Starzyckiego Poseł na Sejm RP oraz Pawła Silberta Prezydenta Miasta Jaworzna, który dodatkowo przywitał grupę na postoju w Przymiłowicach. Warto dodać, że obydwaj panowie należą od wielu lat do grona ścisłych partnerów Grupy Złotej wspierających jej działalność. Bardzo częstym gościem wśród Jaworznian był także ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, który zaznaczał swoją obecność nie tylko na szlaku, ale także na postojach, a nawet na polu namiotowym spędzając czas w gronie tak bliskich jego sercu pielgrzymów z naszego miasta.

Jaworzniccy pątnicy dotarli do Częstochowy 13 sierpnia, gdzie w godzinach wieczornych na wałach Sanktuarium odbyła się msza św., a po jej zakończeniu autokarami wrócili do naszego miasta. Choć kolejny rozdział w historii Grupy Złotej został zamknięty, to w tym momencie pisany jest kolejny – dodatkowo związany z jubileuszem 20-sto lecia istnienia naszej Grupy. 8 sierpnia 2019 wyrusza na swój szlak kolejna – 21 piesza pielgrzymka, a Ciebie nie może na niej zabraknąć. Masz cały rok by się przygotować, a wiesz czemu? Bo pielgrzymi potrafią „na 100, a nie 5 procent żyć”.

(Cały tekst zamieszczony jest w tygodniku parafialnym

"Święty Wojciech" nr 601, który ukaże się w niedzielę 19 sierpnia)

TEKST I FOTO: Dawid Domagalski